Időben felismerni egy bőrelváltozás rosszindulatúvá válását életeket menthet. Ez a célja az Emdee Bőr mesterséges intelligencián alapuló ingyenes applikációnak.

A melanoma, vagyis a festéksejtekből kiinduló rosszindulatú, invazív, erősen áttétképző daganata egyre több halálos áldozatot szed világszerte. Ez a 17. leggyakoribb halálok világszerte.

Évente mintegy 1,5 millió új bőrrákos esetet diagnosztizálnak, a WHO adatai szerint 2020-ban több mint 57 ezer ember halt meg ennek következtében.

A Semmelweis Egyetem és az ELTE közös projektjében Ulbert Attila vezetésével Emdee Bőr (Emdee Skin) néven mesterséges intelligencián (AI) alapuló platformot hoztak létre, amely egy ingyenesen letölthető telefonos applikáció és webes felület.

Az alkalmazás segítségével pár másodperc alatt megvizsgálhatjuk gyanúsnak tűnő anyajegyeinket, bőrelváltozásainkat, így gyorsan megerősítést kaphatunk ha orvoshoz kell fordulnunk.

A célunk az volt, hogy nagyon korai fázisban csípjük el ezeket a rosszindulatú elváltozásokat, a melanomát, a basaliomát.Sőt, ha lehet nagyot kívánni, igazából azt szeretnénk, hogy ez egy nem létező problémává váljon – mondta Ulbert Attila.

Az applikációnak automatikus UV-figyelmeztető funkciója is van.

Ulbert Attila informatikus szakértőként mesterséges intelligencia platformokkal foglalkozik telekommunikációs területen, és mindig vágyott arra, hogy valami kézzel foghatót hozzon létre, amivel valóban segíthet az embereken.

A Stanford egyetem kutatói 2017-ben mutatták be kutatási eredményeiket, amelyet felhasználva megszülethetett az applikáció.

Gyakorlatilag azt írták, hogy előállítottak egy olyan AI-t, ami hatékonyabb, mint a bőrgyógyászok. Valójában nem akartam mást, mint az eredményeiket felhasználva az AI köré építeni egy androidos applikációt. De publikálás után sem lettek elérhetők azok az alkalmazások, melyek a leírt mesterséges intelligenciát használták volna.

Az alkalmazás tizenhat féle bőrelváltozást (melanomát, szemölcsöt, anyajegyet) képes felismerni, osztályozni. 

Az eredmények alapján pedig javaslatot tesz a következő lépésre: van-e ok az aggodalomra, vagy alacsony kockázatot jelent-e a bőrelváltozás. 

Az elmúlt években az Emdee Skin több mint 21 ezer beküldött fotót elemzett, a fals pozitív eseteket levonva az alkalmazás 810 valós melanomát és 916 valós basaliómát azonosított.

szöveg és fotó forrása: origo.hu

Hirdetések

legfrissebb híreink